Kopienu iesaistes plānošana

Sarkandaugava, 2016

Ir ļoti svarīgi rosināt dažādas iedzīvotāju grupas pielietot savas zināšanas un iesaistīties dažādu lēmumu pieņemšanā, kā arī darboties, lai ievirzītu dzīvi ilgtspējīgākās sliedēs. Pilsētas jaunieši ir tās nākotne, tāpēc ir svarīgi iesaistīt jaunus cilvēkus apkārtējās vides veidošanā, kas ir atvērti alternatīvām idejām un ilgtspējīgiem risinājumiem. Pilsētas laboratorijā satiekas tie, kuriem rūp jauniešu dzīve pilsētā, piekļuve tās telpai, iesaiste lēmumu pieņemšanā un ilgtspējīga pilsētvides plānošana.

Apzinoties šīs tēmas aktualitāti, 2016.gada sākumā Sarkandaugavā tika uzsākts projekts “Green Manual for Youth Space”, kura ietvaros jauni un aizrautīgi nozaru speciālisti no Vividly Urban komandas strādāja nodarbībās kopā ar jauniešiem Sarkandaugavā, lai radītu idejas apkaimes uzlabošanā. Projekta mērķis bija iesaistīt jauniešus lēmumu pieņemšanā un dot tiem pašpārliecību saviem spēkiem. Skolēni iepazinās ar kartēšanu, vietradīšanu (vietas izjūtu), urbānajām intervencēm, kas rezultējās ar pop-up pasākumu Sarkandaugavas sociāli neattīstītajā, bet sabiedriski aktīvajā centriņā (Sarkandaugavas un Tilta ielas krustojums), realizējot savas idejas domrakstu veidā, kas savukārt tika nodoti Aldara parka rekonstrukcijas izvērtēšanas komisijai Rīgas Domē. Projekta gala rezultāts bija vadlīnijas manuāļa formātā - palīdzot atbildēt uz jautājumiem Kā? un Kāpēc? par jauniešu iesaisti savas apkaimes un pilsētas plānošanas procesos.

IMG_7744.jpg
 

Atziņa 1

Neapšaubāmi, runājot par jauniešu iesaisti pilsētplānošanas procesos, ir jāņem vērā arī nopietnākās prakses tendeces un attīstības virzienus - gan Latvijas, gan Eiropas kontekstā kā viens no galvajiem virzieniem ir jāmin ilgtspējīga plānošana, kas būtu tieši attiecināma uz pilsētvidi un veidiem, kā padarīt dzīvi tajā videi draudzīgāku. Jaunieši ir aktīvākie publiskās ārtelpas lietotāji, it sevišķi runājot par neformālajām atpūtas vietām pilsētas apkaimēs.

Cesis Forum XR.jpeg
 

Atziņa 2

Klimata pārmaiņas skar visus iedzīvotājus, tomēr pilsētas, būdamas lielas piesārņojuma radītājas, spēj arī ātri un efektīvi radīt mehānismus, kas kaut minimālā veidā spēj padarīt pilsētvidi elastīgāku un patīkamāku vidi, kur dzīvot un pavadīt brīvo laiku veselīgi un atbildīgi. Lai gan šādi jautājumi bieži izskan un tiek apspriesti profesionāļu starpā, daudz mazāka izpratne par ilgtspējību ir tieši jauniešiem un citiem pilsētas iedzīvotājiem, kuri neiesaistās aktuālajās diskusijās vai sociālajā aktīvismā.

Vingrotava-01.png
 

Atziņa 3

Nākotnes pašvaldību panākumi slēpjas spējā radīt un vadīt sadarbības tīklus — pašvaldību nākotnes panākumu atslēga ir absolūta sabiedrības līdzdalība. Jauniešiem šajos sadarbības tīklos būtu jāatvēl vadošā loma, jo viņi ir ne tikai nākotnes līderi, viņi ir arī šodienas lēmumu pieņēmēji un urbānās realitātes eksperti.

Previous
Previous

Pilsētvides analītika | Cēsis, 2020