Zaļā tematiskā plānojuma veidošana ar datu spēku.

Cēsis, 2020

Dabas vērtības, ekosistēmu pakalpojumi un pilsētvides attīstība ir nereti konkfliktējoši elementi. Klimata pārmaiņu ietekmē pilsētām ir jāspēj būt notūrīgām un pielāgotspējīgām - un tas ir iespējams tikai tad, ja pilsētas attīstībā tiek iekļautas dabas vērtības, zaļie un zili elementi un to ekosistēmu pakalpojumi, ko tie sniedz. Vividly Urban komanda Interreg projekta “Augmented Urbans” ietvaros strādāja kopā ar Cēsu novada pašvaldību, lai izstrādātu zaļo tematisko plānojumu.

Projekta Augmented Urbans ietvaros Vividly Urban komanda strādāja pie trīs galvenajiem uzdevumiem: 

  • Ilgtspējas un noturības vērtējuma izstrāde Piloteritorijai;

  • Datos un kritērjos balstīta telpisko kritēriju izstrāde un pielietošana Piloteritorijas attīstības vīzijas definēšanai Tematiskā plānojuma ietvaros;

  • Plaša sabiedrības iesaiste attīstības vīzijas izstrādē, pielietoojot plaša klāsta digitālus un ne-digitālus risinājumus (XR, AR, VR, 3D platforma, darbnīcas un forumi).

cesis_punkti_detalizeti.png
cesis_punkti_kartes.png
 

Process 1

Veidojot sabiedriskās apspriešanas norises, uzrunājot ekspertus, iedzīvotājus un uzņēmējus plānošanas procesā, iesaistes process ir sekmējis jaunu atziņu veidošanos par projekta piloteritoriju. Šī pieeja atspoguļojas arī iespēju punktu kartes veidošanā, publiskošanā un atgriezeniskās saites nodrošināšanā. Digitālo rīku izmantošana telpiskajā plānošanā ir relatīvi jauns virziens visām iesaistītajām pusēm, tomēr, kā apliecina projekta gaita, iedzīvotāji ir gatavi piedalīties attālinātā plānošanas procesā, pat ja līdzšinējā pieredze nevienmēr ir bijusi intuitīva un piedāvātie risinājumi tūlīt uztverami.

cesis_analizes.png
 

Process 2

Teritorijai attīstoties, viens no izaicinājumiem būs nodrošināt dabas daudzveidības saglabāšanos, novērst teritorijas noplicināšanos, nodrošinot sniegto pakalpojumu rentabilitāti, īpaši nesezonā. Pašvaldība, Iespēju punktu attīstītāji, tūrisma pakalpojumu operātori un pilsētas viesi kļūst par teritorijas saglabāšanas 'aizgādņiem', katrs savā kapacitātē - partneriem.

Screenshot 2021-01-27 at 11.34.49.png
 

Process 3

Lai pieņemtu lēmumus par pieļaujamo plūsmu apjomu un plānotu tūrisma pakalpojumu mērogu, pieejamību dažādās sezonās, nepieciešams kartēt teritorijā esošo putnu un dzīvnieku sugas, biotopus un citas socio-ekoloģiskās sistēmas. Tam sekotu teritorijas attīstības iespaida monitorings uz dabas kapitālu un ekosistēmu pakalpojumiem, tos pasargājot un nodrošinot iespēju adaptēties augstas antropogēnās slodzes gadījumā.

Previous
Previous

Digitālā plānošana | Gulbene, 2021

Next
Next

Kopienu iesaistes plānošana | Sarkandaugava, 2016